• uukgkg
E   X   P   E   D   I   C   E
A  C  O  N  C  A  G  U  A
Fotky a videa se pripravují 

   A  M  E  R  I  K  O  U
N A   M A Š I N Á C H 
po legendární "Route66" 
HLEDÁME DALŠÍ ÚČASTNÍKY

Děje se kolem nás

Roztoč Globus na Facebooku.

Anketa

Nahrávám...

Thajsko - Kambodža - Vietnam - Laos: 2002

10.05.2015 | rubrika: Cestování | počet přečtení: 1235 | komentářů: 0 (přidat)

Thajsko - Kambodža - Vietnam - Laos: 2002

 

Pětitýdenní okruh čtyřmi státy jihovýchodní asie, který jsem v roce 2002 podnikl spolu s kamarády Láďou Dvořákem a Láďou Gajgrem.


 Už je to hodně dávno, co jsme tam byli, proto následující povídání bude hodně strohé, už si toho moc nepamatuju, takže se bude jednat spíš o nějakej souhrn našeho programu. Pamatuju si, že Láďa Gajgr si psal deník, žije teď ale někde v Irsku a prakticky jsem ho od té doby už neviděl.

 

THAJSKO

 Cesta začala příletem do thajského Bangkoku. Ubytovali jsme se blízko známé třídy KhaoSan Road a vyrazili zajišťovat vízum do Kambodži. Věděli jsme, že to bude nějaký čas trvat, ale nečekali jsme, že to bude záležitost na čtyři dny. Měli jsme tedy jasno, další den odjedeme z Bagkoku na výlet do vnitrozemí. Stačili jsme si ještě prohlídnout nejzajímavější místa Bangkoku a vyrazili na sever. Na Bangkok bude ještě času dost před odletem domů.

 Čtyřdenní výlet jsme strávili především v přírodě, celodenní plavbou po řece, při návštěvě památek a taky dost času v autobuse a ve vlaku. Naše těla si začala pomalu zvykat na zdejší podnebí a místní gastronomii.  Po návratu do Bangkoku jsme si vyzvedli víza a zajišťovali odvoz do kambodžského města u AgkorVatu.

 

KAMBODŽA

 Zdánlivě nudná celodenní cesta dodávkou se nakonec vyvinula v zážitek, který si budeme pamatovat asi na celý život. Problém s nefungující klimatizací se nakonec ukázal jako prkotina, proti tomu, když jsme nuceným větráním pouštěli do interiéru mraky červeného prachu, který jsme pak chroupali mezi zuby a vypadali jak pomalovaní indiáni. Cesta, která byla v mapě značená jako dálnice, tak nebyla vůbec zpevněná a spíše nám připomínala celodenní jízdu rallye.

 První den v Kambodži na nás hodně zapůsobil. Poprvé v životě jsme viděli chudobu ve formě bydlení v chatrčích z plechu a hlíny, praní prádla a umývání se ve špinavém potoce s odpadky, atd. Velkým kontrastem pak byly honosné vily, stojící hned vedle těchto chudinských čtvrtí. Teď by mě to zas tak moc nepřekvapilo, chudobu jsem bohužel viděl při cestování už mnohokrát. Tady tomu napomohlo i otřesné řádění Rudých Khmérů v letech 1975 - 1979.

 Další den v Kambodži jsme strávili v chrámovém komplexu Angkor Vat, kvůli kterému se do této země převážně jezdí. Nebudu se o něm rozepisovat, bylo by to na dlouho, podrobné informace v odkazu na wikipedii.

 Po Angkor Vatu jsme měli naplánovaný přejezd do hlavního města Phnompenhu. Cesta vedla přeplutím obrovského jezera Tonlésap, které má rozlohu 3.000km2 a v létě až 10.000km2. Na několika hodinovou plavbu jsme byli naloženi do rychlostní lodě RamboSpeedBoat. Jako nezkušení jsme se ještě s několika cestovateli usadili venku, na střeše kajuty lodě. Nechtěli jsme trčet uvnitř. Nikdo nás na nic neupozornil, tak jsme si v počátcích užívali klidné jízdy a kochali se výhledem na obydlené pobřeží. Při vplutí na jezero, kde nebylo vidět na druhou stranu (uprostřed jezera nebylo vidět na žádnou stranu a připadali jsme si jak na moři), tak loď neskutečně zrychlila. V ten okamžik byli všichni sedící na střeše lodě mokří i se zavadli a měli co dělat, aby se udrželi a nespadli asi ve stoklilometrové rychlosti do jezera. Kolem nás bylo pouze jediné madlo, tak začal boj o to, kdo se dřív dostane dovnitř lodě. To bylo ještě ztížené nadskakováním lodě, přes celkem velké vlny. Dalo by se tam i vydržet, ale nebylo ten den zrovna nejtepleji, takže intenzivní sprcha z odstřikující přídě, nepůsobila v jindy tropickém počasí zrovna osvěžujícím dojmem. I uvnitř lodě jsme klepali kosu. Poslední hodinu jízdy jsme z jezera vyjeli na řeku, kde se rychlost zmenšila, vysvitlo slunce, tak jsme se mohli vrátit na střechu a usušit se.

 Vylodění v Phnompenhu doprovázelo překřikování hostelových lapačů, soupeřících mezi sebou, kdo nabídne lepší a levnější ubytování. Tak jsme se nechali lapit. Hostel byl jiný, než jsme byli doposud zvyklí. Jednotlivé pokoje byly odděleny jen nějakými deskami, které ani nesahaly ke stropu, takže jsme slyšeli veškeré zvuky, které se v noci v ostatních pokojích děly :) Celý hostel byl vlastně jeden pokoj s paravany.

 Samotné město mělo sobě v době naší návštěvy ještě zbytky polpotovy totality a nebylo vůbec složité narazit na zbraně a třeba i v rukou teeneagerů. Raději jsme po pár krátkých výletech přejeli do Vietnamu, na který jsme se už hodně těšili.

 

VIETNAM

 Z Vietnamu, přesto, že se nám tam líbilo nejvíce, tak si pamatuju pouze nějaké momenty: 

 Zažili jsme v Saigonu příchod Nového roku dle čínského kalendáře, včetně karnevalového průvodu se známými dlouhými draky.

 Viděli jsme v Saigonu kontrast moderních mrakodrapů a chudinských čtvrtí.

 Navštívili jsme město, které už nevím, jak se jmenuje, kde americká armáda za války vystřílela skoro všechny obyvatele. Tam jsme prožili i ranní městský rozhlas s "komunistickou" rozcvičkou, což se opakovalo každý den a všichni hromadně běhali městem :)

 Prožili jsme celodenní jízdu přeplněným vlakem, kde nám ve stanicích nabízeli pouliční prodavači pečené žáby napíchnuté na špejli.

 Prožili jsme nádhernou přírodu na pobřeží čínského moře, ...a záhy, za kopečkem, se romantika proměnila v hromadu odpadu, ...škoda

 Prožili jsme plavbu, doslova v koši, na jeden z malých vietnamských ostrovů, kde jsme strávili pár hodin absolutního klidu.

 Zkrátka, ...do Vietnamu určitě ještě jednou :)

 

LAOS

 V Laosu jsme oslavili můj svátek štamprlí, která absolvovala "lázeň" společně s nějakým ptákem, ještěrkou, housenkou a ještě s nějakou další havětí :)

 Dalším zážitkem bylo setkání s místním učitelem, který si pro svou upovídanost ani nevšimnul, že nemluvíme anglicky a o to bylo jeho větší zklamání, když nás představil své třídě a nedostal z nás ani hlásku. Trošku komický, ale i trošku smutný...

 Už jsme byli na závěr pětitýdenního výletu dost unavení, tak jsme před odletem spěchali zpět do Thajska, kde jsme poslední dny strávili na pobřeží v profláklé Pattaye, kousek od Bangkoku.

 

 Mám celý výlet natočený na videu, bohužel ve formátu, který dnes těžko převedu do dnešních médií.

 

Pár naskenovaných fotografií je v odkazu níže.


fotogalerie k článku